Bulut Bilişim (cloud computing) Kavramlara Giriş

13 Comments

 1. Watching The Earth said:

  Bulut ne kadar allansa pullansa karmaşık kelimelerle süslensede.. Şirket bilgilerinizin başka bir şirketin serverında bulunması anlamına gelir..
  Şirketin bilgilerini başka bir şirketin serverlarında bulundurmak hiç akıl karı değil .. 3. kişilerin görmeyeceğinin veya fikir ve yaratımlarınızın çalınmayacğının da garantisi yok..
  hele hele Amerikada bir cloud kullanıyorsanız.. Orada müdahele dahada kolay.. Facebook bilesizin bilgilerini koruyamadıktan sonra..

  May 25, 2019
  Reply
 2. sunger bob said:

  insanın aklı çıkıyor gelecekte olacakları düşününce. Cloud computing in üzerine bir de quantum computing i ekleyin. sınırsız bir kapasite. quantum computingin sağladığı kapasiteyle herkes her işini merkezi cloud sistemlerine bağlanarak halledicek. Ve eninde sonunda bütün bilgiler ve bütün işlemler tek bir merkezde birleşecek. dünya üzerinde ki bütün bilgiler ve bütün işlemler tek bir merkezin kontrolünde olacak. bu da google tarzı bir şirket. ulus devletler sönümlenecek ve tek dünya devletine geçilecek. muhtemelen son olarak bir 3. paylaşım savaşı olur. bilgiye kimin sahip olacağına dair. teknolojinin sahibi amerika olduğu için şimdilik amerika gibi gözüküyor. çin, rusya ya da hindistanın rakip olabileceğini sanmıyorum. sonrası da zaten star trek. galaksiyi keşif..

  May 25, 2019
  Reply
 3. Mirzeyev Amid said:

  Hocam tesekkur ederim ?

  May 25, 2019
  Reply
 4. Leyla Salmanzadeh said:

  Lutfen cevap verirmisiniz samsung cloud dirive ne demek.facebook hesabinizi vere bilirmisiniz orda konusalim bana yardim edin

  May 25, 2019
  Reply
 5. Evren Yiğit said:

  çok teşekkürler

  May 25, 2019
  Reply
 6. Frigo Servis said:

  merhabalar, ben ofisdeki guvenlik kameralarina buluta kaydetmek isterim, bunu nasil yapa bilirim? fikri olan varmi?

  May 25, 2019
  Reply
 7. Alper Ozel said:

  Çok faydalı oldu, teşekkürler.

  May 25, 2019
  Reply
 8. Sarp Kaya said:

  Hocam bende AWS Certified Solutions Architect'im, yaklasik 1.5-2 yillik AWS tecrubemde var. (Isim vermeyeyim aylik milyon dolarlar civari AWS ye para odeyen bir firmada calisiyorum)

  Eger ingilizceniz varsa acloud guru denilen yerin kursunu tavsiye ederim. Onun disinda AWS (veya benzeri firmalari) kullanmadan anlamak cok zor. Isterseniz 1000 saatlik farkli ders izleyin, pratige dokmediginiz surece konseptleri oturtmak mumkun degil. (ozellikle PaaS icin)

  Bu arada sunu belirtmeden gecmeyeyim, malum akademisyensiniz. Keske bana universitede internetin nasil calistigini, scalable olarak bir web app'in nasil gelistirildigini, componentleri (atiyorum queue, load balancer, in memory caching vsvs) tarzi seyleri ogretseydiler cok daha isime yarardi. Bunlar konsept asamasinda da gayet ogretilebilecek akademik konular sonucta. Tamam her universite web development ogretiyor az cok, ama bu genellikle MVC architecture olarak gosterilip birakiliyor, ve oyle bir izlenim birakiyor ki sanki tek cozum ne bileyim PHP, ASP.NET, JSP(J2EE vs) gibi hantal frameworkler. Ben belki universitenin son yili + is hayatina baslarken ilk 6 ay gibi falan, sirf bunu anlamak icin kendi kendime cok vakit harcayarak ogrendim. Bence universitede ogretilebilecek birsey bu ve gunumuzde es gecilen onemli konulardan birisi.

  May 25, 2019
  Reply
 9. Alican Dökmen ➊ said:

  hocam harikasınız.

  May 25, 2019
  Reply
 10. Muhammed Buğrahan ARIK said:

  hocam merhaba yine sizi biraz yorucam ama 🙂
  yardımcı olursanız çok sevinirim
  c# ta bir string değişken içeriğini char dizisine dönüştürme
  ve char dizisini string değişkene aktarımı nasıl yapılır ben baya uğraştım beceremedim
  hocam anlatabildim mi bilemiyorum ama demek istediğim aşağı yukarı şunun gibi bir şey
  string b = 123; >>> char[] a = new char[b.Length];
  char[] a = { '1', '2', '3' }; >>> string b;
  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam
  iyi çalışmalar 🙂

  May 25, 2019
  Reply
 11. Furkan Neşvet said:

  hocam genelde siyah renkten başka renk giymiyorsunuz

  May 25, 2019
  Reply
 12. kutay yılmaz said:

  Hocam otururken açıyorum videolarınızı, en azından genel kültür kazanıyorum, konular hakkında bir fikrim oluyor. Bu hizmetiniz için teşekkür ederim.

  May 25, 2019
  Reply
 13. Furkan DD said:

  tabi çok da şey yapmamak lazım bunlara. – biri bunu yapacaktı üzgünüm –

  May 25, 2019
  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *